Kostel ve Zbraslavicích
poznávací dálkový pochod
pochod Ze Zbraslavic do Zruče
Zámek ve Zruči nad Sázavou
  pochody.cz vlakové spojení   mapa     e-mail  návštěvní kniha plakát Word pochod Okolo Bohdanče

Úvodní strana
cíl Zruč
trasa 16km
trasa 23km
cíl Zbraslavice
trasa 10km
trasa 18km
trasa 27km
cyklotrasy
kronika
vznik pochodu
1. ročník
2. ročník
3. ročník
4. ročník
5. ročník
6. ročník
7. ročník
8. ročník
9. ročník
10. ročník
11. ročník
12. ročník
13. ročník
14. ročník
15. ročník
16. ročník
17. ročník
18. ročník
fotogalerie
 
Ankety
 
Zbraslavice
Zruč n. Sáz.
Hodkov
Slavošov
U Mohyly
Bohdaneč
Pertoltice
Ostrov
Čestín
Morány

Vznik pochodu
K myšlence zorganizování pochodu mě vedlo to, že na Třebíčsku, odkud pocházím, jsem rád chodil na turistické pochody a mrzelo mě, že tady v okolí jsem na žádný nenarazil. Zároveň jsem chtěl lidem umožnit zcela nezávazné seznámení s kostely, historií jejich i obcí ve kterých se nacházejí i s dalšími zajímavostmi.

Tehdejší farář ve Zbraslavicích P. Pavel Plíšek i Zručský P. Jaroslav Konečný s otevřením kostelů souhlasili a tak jsem mohl začít s přípravami. Z důvodu obsažení co největšího počtu kostelů není start i cíl v jednom místě, ale trasy vedou ze Zbraslavic do Zruče.

Přípravy
Nejdříve jsem hledal možné trasy na mapách a potom je projížděl a měřil na kole. Poté jsem opět nad mapou hledal a počítal co nejlepší trasy tak, aby vedly co nejméně po silnicích a zároveň pěknou krajinou.
Další součástí příprav bylo psaní popisů tras, překreslování mapy, shánění lidí na kontroly, informací o kostelech, obcích a zajímavostech. Výroba plechových šipek, značení a místy zprůchodnění tras, razítka, diplomy, tisk a vyvěšování plakátů a mnoho dalších maličkostí, bez kterých by to nešlo.
Při značení tras, psaní popisů a kreslení mapy jsem se snažil, aby nikdo nezabloudil i kdyby šel jen podle značek nebo jen podle popisu, pokud by bylo značení poškozené.