Kostel ve Zbraslavicích
poznávací dálkový pochod
pochod Ze Zbraslavic do Zruče
Zámek ve Zruči nad Sázavou
  pochody.cz vlakové spojení   mapa     e-mail  návštěvní kniha plakát Word pochod Okolo Bohdanče

Úvodní strana
cíl Zruč
trasa 16km
trasa 23km
cíl Zbraslavice
trasa 10km
trasa 18km
trasa 27km
cyklotrasy
kronika
vznik pochodu
1. ročník
2. ročník
3. ročník
4. ročník
5. ročník
6. ročník
7. ročník
8. ročník
9. ročník
10. ročník
11. ročník
12. ročník
13. ročník
14. ročník
15. ročník
16. ročník
17. ročník
fotogalerie
 
Ankety
 
Zbraslavice
Zruč n. Sáz.
Hodkov
Slavošov
U Mohyly
Bohdaneč
Pertoltice
Ostrov
Čestín
Morány

Trasa 18km

Od startu do kopce po vlastním značení. Nahoře doprava po žluté turistické značce. Ta vede rovně přes spodní stranu náměstí, uličku a v zatáčce rovně na cestu mezi ploty. (Můžete i po horní straně náměstí ke kostelu a opravenému zámku. Odtud jděte po silnici mezi kostelem a zámkem rovně dolů a na druhé křižovatce doleva mezi ploty po žluté.) Cestou přes údolí a ve stoupání za Novým rybníkem mezi chaty doleva na vlastní značení. V lese se napojíme na červenou, po ní přes Chotěměřice (2,4km) k ohradě s prasátky (2,9km). Odtud po vlastním značení do kopce lesem. Na silnici (4,3km) doleva, na začátku Krasoňovic doprava, po 50m doprava na panely a z nich hned doprava na polní cestu. Na křižovatce cest v lese (5,7km) doleva a pak 1 km stále rovně. Na křižovatce cest tvaru „T“ doleva. Silnici přejděte a po louce mírně doleva do úzkého průchodu lesem. Po této cestě dolů lesem, po louce a kolem rybníka do Čenovic. Těmi projděte po silnici a hned za značkou „konec Čenovic“ doleva na polní cestu. Na silnici doprava, na křižovatce doprava a po 300m doleva na polní cestu, na kterou se pod kopcem napojuje modrá turistická značka. Po ní dojdeme do Čestína (12 km, kontrola u kostela 8:00-16:00). Odtud po silnici dolů ještě kousek po modré (směrem na Kutnou Horu) a od konce Čestína již po vlastním značení po silnici do Morán. Na jejich konci doprava na cestu, po které dojdeme ke statku Chotěměřice. Za jeho rohem doleva po cestě k lesu. U něj doprava po polní cestě k silnici, kterou přejdeme a dále již po žluté turistické značce, po které dojdeme přes vrch Klikor do Zbraslavic. Tam po hlavní silnici na Kutnou Horu do cíle v sokolovně.

Podíl asfaltu na trase - 37 %.

Zajímavosti na trase

Zbraslavice: Kostel sv. Vavřince v jádře románský z 12. st. mnohokrát přestavěn. Pozdně gotická věž zvýšena r. 1767. V podvěží raně gotický portál kolem r. 1300. Ke konci 15. stol. postavena tvrz, přestavěná zač.17.stol. na zámek, který roku1809 vyhořel a již nebyl obnoven.
na trase: Ohrada s divokými prasátky.
Čestín: Kostel z 2. pol. 12. stol. v r. 1859 zbořen a postaven novorománský kostel sv. Petra a Pavla. Tvrz z 14. stol. koncem 16. stol. přestavěna na renes. zámek. Na zač. 19. stol. stržen, zbylo severní a spojovací křídlo.
Morány: r.1707 zal. sklářská huť. R. 1840 hutě obnoveny, zámek o patro zvýšen, 1894 přestavěn na lovecký zámek a vytvořen park.

Občerstvení je možné koupit ve Zbraslavicích, Čestíně a na posledním kopci před cílem.

mapa trasy 18km